Cała nadzieja w zdrowej szkole!

,,Jesienią 2023 roku urodziłam córkę. Zrozumiałam, że zabierając głos w sprawach szkoły, mówię w jej imieniu. Walczę o jej przyszłość. To patetyczne, ale zupełnie mi to nie przeszkadza. Otóż głęboko wierzę, że również ode mnie – nie tylko od ministrów, samorządowców czy kuratorek – zależy to, jak będą wyglądały nasze szkoła i przyszłość.” – mówi Justyna Suchecka.

Nam też ta wiara jest bardzo bliska, stoi u podstaw naszych działań. Z naiwnego (jak czasem słyszymy) przekonania, że “szkoła jest nasza” prawie 6 lat temu powstało nasze Stowarzyszenie Dopamina Lab.

Dlatego z największą, jak do tej pory (biorąc pod uwagę wcześniejsze książki Justyny) niecierpliwością, oczekujemy premiery jej nowej książki: Cała nadzieja w szkole. Koniecznie po nią sięgnijcie, a jeśli macie możliwość, przyjdźcie na spotkanie z Justyną (8 października w Big Book Cafe: Uwaga: premiera! CAŁA NADZIEJA W SZKOLE Justyna Suchecka w Big Book Cafe MDM. Bądź osobiście!). My się wybieramy.

Z przyjemnością możemy już też napisać, że okazji do spotkań będzie więcej! Justyna Suchecka będzie naszą gościnią podczas przyszłorocznej konferencji Zdrowa Szkoła. Termin podamy Wam niebawem, tymczasem my z dużym poruszeniem i… nadzieją wczytujemy się w udostępnione fragmenty książki, wyłapując punkty styczne z naszą wizją zielonej, wspólnotowej, zorientowanej na Człowieka (małego i dużego), Zdrowej Szkoły. I ogromnie cieszy nas, motywuje i inspiruje, że jest ich całe mnóstwo. 💚

__

Projekt Zdrowa Szkoła wspiera finansowo Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w ramach programu Building Bridges. Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

Zdrowa Szkoła – pytania i odpowiedzi

Pytacie, co u nas? Wrzesień upłynął nam na zbieraniu danych, pytaliśmy, ale też odpowiadaliśmy na wiele pytań❕

Spędziliśmy sporo czasu na dłuższych i krótszych rozmowach o wyzwaniach i trudnościach szkolnych. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za każdą informację zwrotną dotyczącą naszego monitoringu i projektu “Zdrowa Szkoła”. Dzięki rozmowom z osobami pracującymi w szkołach łatwiej nam zrozumieć realia i codzienność związaną z zarządzaniem informacją, administracją i procedurami w przypadku otrzymania przez szkoły wniosku o informację. Mamy też nadzieję, że udaje nam się przy okazji przekazać, co jest naszym celem i jakie mamy intencje, czemu służy jawność i jaką niesie wartość❔

Jednym z pytań, które My otrzymaliśmy od Was (obok tego po co to robimy, ile lat działamy, jakie mamy kompetencje, czy naprawdę istniejemy i naprawdę pytamy?) było pytanie o… pieniądze. Zatem, zanim przybliżymy inne odpowiedzi, przejdźmy do finansów.

Projekt Zdrowa Szkoła realizujemy dzięki finansowemu wsparciu Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w ramach programu Building Bridges. Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027. Zdrowa Szkoła została wybrana jako jedna z 20 dofinansowanych inicjatyw (na 149) z 12 miejscem na liście rankingowej. Wysokość otrzymanego wsparcia, przewidzianego od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 r., to 79 460,00 zł (19 865,00 €).

Najważniejsze działania, które zakłada nasz projekt to: monitoring Zdrowa Szkoła (obejmuje blisko 1200 szkół), jego obsługa telefoniczna i techniczna, opracowanie raportu z monitoringu, przygotowanie publikacji – przewodnika, poradnika w odpowiedzi na diagnozę, organizacja cyklu warsztatów dla kadr pedagogicznych, rodziców i urzędników, warsztatów dla dzieci i młodzieży, mini kampanii Zdrowa Szkoła oraz konferencji Zdrowa Szkoła jako przestrzeni dialogu i wsparcia.

W zakresie technicznej realizacji monitoringu nasze działania wspiera Sieć Obywatelska Watchdog Polska poprzez umożliwienie korzystania z narzędzia “obywatelskie fedrowanie danych” – fedrowanie.siecobywatelska.pl.

W najbliższych dniach będziemy bardziej przybliżać Wam nasze działania, ale jeśli macie jeszcze jakieś pytania, jesteśmy dla Was!

RADA RÓWNEGO TRAKTOWANIA (pierwsze spotkanie)

📍Anna Adamus-Matuszyńska reprezentowała w czwartek KAŻDA JEST WAŻNA oraz Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet na pierwszym spotkaniu Katowickiej Rady Równego Traktowania.

📍Kolejne spotkanie odbędzie się 25 września i będzie poświęcone działaniom na rzecz wsparcia migrantów w Katowicach.

Jeśli chcecie podpowiedzieć Annie jaki wątki warto na nim poruszyć to zachęcamy do wpisywania komentarzy pod postem.

👩Tymczasem Anna dzieli się z nami pierwszymi wrażeniami:

„Cieszę się, że rada powstała, jednak to pierwsze spotkanie nieco mnie rozczarowało.

Pierwsze rozczarowanie to nieobecność wielu powołanych członkiń i członków, w tym p. Macieja Biskupskiego, który jest szefem tejże Rady. Chyba można było zgrać termin z jego innymi obowiązkami?

Drugie rozczarowanie to krótkie, bardzo ogólnikowe wprowadzenie p. Jarosława Makowskiego w zastępstwie p. Biskupskiego. Mówił o empatii i równości. Łatwo się mówi, gdy nie zawsze się wie, czym równość jest (np. dostęp do informacji publicznej). Łatwo się mówi o empatii nie będąc empatycznym (np. zgoda wiceprezydenta na wycinkę drzew w Brynowie). Gdzie empatia wiceprezydenta z mieszkańcami Brynowa, gdzie empatia z drzewami, zwierzętami, które albo już zginęły, albo szukają nowego miejsca do życia, jak tylko mają na to siłę? Gdzie empatia z młodszym pokoleniem, które skazane będzie na beton i wieżowce w Katowicach? Jeśli tylko będzie chciało to pokolenie w tym mieście mieszkać.

Trzecie rozczarowanie dotyczy braku przewodniej idei, planu konkretnych działań, zadań dla członków, no i najważniejsze brak odpowiedzi na pytanie, co owa Rada ma wypracować.

Czwarte rozczarowanie dotyczy mojej roli w tej Radzie. Poszłam jako reprezentantka stowarzyszenia i ruchu społecznego pełna nadziei, że zostaną wskazane kierunki, a ja choć resztkami sił będę przygotowywać kolejną diagnozę na temat braku równości, poszanowania różnorodności w Kato. Na razie tego nie ma.

Ale są i pozytywy. Pierwszy – spotkałam kilka wspaniałych osób, które myślą podobnie do mnie i wiem, że wspólnie możemy ową Radę wprowadzić na właściwą drogę. Drugi – zobaczyłam, że lista 26 zagadnień dotyczących równości, z którą przyszłam nie jest kompletna. Została uzupełniona o kolejne 10. Trzeci, by była równowaga. Wniosek po spotkaniu: Kobiety są odważniejsze, mają swoje poglądy i opinie i … jestem pewna, wywalczą, że Katowicami nie będzie rządzić pięciu panów w tym samym wieku (pokolenie Y).”

Spotkanie sieciujące w Bielsku Białej

Za nami sobota-petarda w Bielsku-Białej, gdzie spotkałyśmy się w przyjaznej siedzibie Redakcji BB (DZIĘKUJEMY!🩷).

♀️ Jola Żołnierczyk opowiedziała nam poruszającą historię o tym, jak zawalczyła o prawa kobiet w Kauflandzie w Żywcu, a walka o prawa pracownicze poszła dalej w świat.

OPZZ Konfederacja Pracy w Kauflandzie i Biedronce

♀️Warsztaty i rozmowa dały nam nie tylko inspiracje do dalszych działań, ale i narzędzia do walki o prawa pracownicze i równość. Jak mówi Ania Dęboń: „Masz tyle praw, ile ich znasz”, ale… kiedy to nie działa, jest też pewne słowo na „w”, które może się przydać.

♀️ Ula Brzóska i Renata Lejawka opowiedziały nam natomiast o społecznych działaniach w Bielsku-Białej, a ich dwugłos otworzył nas na pogłębioną rozmowę o łączeniu pracy i życia prywatnego z działalnością społeczną. Było trochę o prowadzeniu akcji w terenie, ale też o… excelu! O metodyczności i emocjach. O milionach, które urząd może wyłożyć na kampanię, żeby zrealizować swoje plany, ale i zaangażowaniu obywatelskim bez takich środków, które zmieni miasto. O nowych modelach komunikacji wewnątrz grup oddolnych i pracy emocjonalnej.

♀️ Było wzruszająco, energicznie i międzypokoleniowo (uczestniczki miały od lat 15+ do 60-). Kilka dni przed spotkaniem obawiałyśmy się, że będzie nas mało i organizacja warsztatów w przedostatni dzień wakacji może się nie udać – jednak się udało! Dziękujemy Wam!

❗ Ważny news! Był z nami po raz pierwszy mężczyzna (tak! KAŻDA JEST WAŻNA zaprasza na spotkania nie tylko kobiety, którym zależy na równości!) oraz… piesek. 😉

P.S. Już za chwilę zaczynamy przygotowania do kolejnego spotkania w Katowicach, które odbędzie się 19 października. Koniecznie zapiszcie tę datę w swoim kalendarzu!

👉 Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021-2027.”

Building BridgesFundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

+4

Dołącz do nas w Bielsku-Białej!

W trakcie pierwszego warsztatu porozmawiamy o naszych miejscach pracy, które powinny być dla nas przyjazne, ale niestety nie wszystko działa w nich tak jak powinno.

Chcemy zaznaczyć, że każde wydarzenie organizowane ramach projektu jest inne od poprzedniego. Nie powtarzamy tematyki, zapraszamy do współpracy różne osoby. Staramy się tworzyć bezpieczną przestrzeń, w której każda/y może zabrać głos i zostać wysłuchaną/ym. Mamy nadzieję, że każda/y w trakcie naszych spotkań może nauczyć się czegoś nowego i poznać ciekawe osoby.

Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedziami w poniższych grafikach!

Link do wydarzenia w komentarzu ⏬

_________________

Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021-2027.”

#prawopracy#praca#równouprawnienie#prawakobiet#każdajestważna

Zdrowa Szkoła – START

Wyglądamy nowego roku szkolnego, ale koniec wakacji dobrze wykorzystaliśmy, by ruszyć z projektem Zdrowa Szkoła. Do 1190 szkół trafił nasz wniosek o informację publiczną. Pytamy w nim m.in. o zasady dotyczące oceniania i zachowania w szkole, kwestie związane z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim, kadrą pedagogiczną oraz bezpieczeństwem, zrównoważonym rozwojem i funkcjonowaniem szkoły.

Nasze pytania (zdajemy sobie sprawę, że jest ich sporo i doceniamy wysiłek włożony w przygotowanie odpowiedzi!) to tylko początek i diagnoza, które pomogą nam przygotować:

✔️publikację pt. „Zdrowa Szkoła. Szkolna karta praw” – narzędziownik zawierający

standardy zdrowej, praworządnej, inkluzywnej szkoły w odpowiedzi na zidentyfikowane nieprawidłowości i wyzwania,

✔️cykl prawnych i dobrostanowych warsztatów dla kadr i rodziców a także grup uczniowskich,

✔️kampanię społeczną przygotowaną z dziećmi i młodzieżą, w ramach cyklu spotkań w różnych miastach, uwrażliwiającą na fundamentalne prawa dzieci i prawa człowieka.

Szkół nie uzdrowimy sami, jak za dotknięciem magicznej różdżki, dlatego zapraszamy Was – osoby uczniowskie, rodziców, nauczycieli, urzędników, organizacje do współtworzenia, naszej, wspólnej Zdrowej Szkoły. Mamy nadzieję, że spotkamy przy okazji planowanych przez nas warsztatów, konferencji oraz podcastów i spotkań online. Chodźcie do naszej tablicy! Więcej napiszemy niebawem!

PS Twoja szkoła otrzymała od nas wniosek? Masz pytania, wątpliwości, chcesz pomóc? Napisz: dopaminalaab@gmail.com

__

Projekt Zdrowa Szkoła wspiera finansowo Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w ramach programu Building Bridges. Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

Rada Równego Traktowania w Katowicach

Chcemy się podzielić z Wami naszą radością! 😊

Anna Adamus-Matuszyńska została powołana do Katowickiej Rady Równego Traktowania i będzie reprezentować naszą grupę Każda Jest Ważna, a także Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet.

Pierwsze spotkanie Rady już we wrześniu. Będziemy Was informować na bieżąco, jak wygląda jej działalność.

Projekt „Każda jest ważna” wspiera finansowo Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w ramach programu Building Bridges. Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities” realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021-2027.

Bielsko Biała! Widzimy się!

Już 31 sierpnia spotykamy się w Bielsku-Białej po raz kolejny!

MIEJSCE:
My BB / Redakcja BB – ul. Zygmunta Krasińskiego 11

TEMAT:
Dlaczego musiałam wziąć sprawy w swoje ręce?


Tym razem zaplanowałyśmy dwa spotkania/warsztaty:

👉 godz. 10.30 – 13:15 Równość w miejscu pracy. Jak kobiety walczą o swoje prawa?

♀️ Bielskie wydarzenie otworzy warsztat dotyczący rodzajów wykluczenia w miejscu pracy, na które narażone są kobiety. Porozmawiamy m.in. o tym, jak budować solidarność kobiet w miejscu pracy, jak radzić sobie z mikroagresją, jak rozpoznawać i reagować na dyskryminację ze względu na płeć.
W drugiej części odbędzie się debata z waleczną kobietą, związkowczynią, która nigdy nie myślała o działalności związkowej, a stała się symbolem walki o równe prawa i płace jednej z bardziej sfeminizowanych gałęzi, czyli handlu. To perspektywa pracownic, grupy najliczniejszej, ale często “niewidzialnej i niesłyszalnej”. To również spojrzenie na pracę oczami dojrzałej kobiety, matki, która postanowiła stanąć w obronie swoich koleżanek, przyjaciółek, czyli historia o siostrzeństwie.

♀️ Gościni: Jola Żołnierczyk – pracownica handlu, kasjerka, związkowczyni, Wiceprzewodnicząca OPZZ Konfederacja w Kauflandzie.

Prowadząca warsztat i panel: Magdalena Madzia – związkowczyni, działaczka społeczna

♀️ Jak się zgłosić?
Wyślij wiadomość na adres: liststukobiet@gmail.com, w tytule wpisując: “solidarność kobiet”

Warsztaty otwarte, limit miejsc: 30.

👉 13:30 – 16:30 Jak wzięłam sprawy w swoje ręce?

Ta część spotkania będzie podzielona na panel dyskusyjny i warsztat.
W panelu dyskusyjnym będziemy mieli okazję poznać różne oblicza zaangażowania społecznego: doświadczonej działaczki oraz mieszkanki miasta, która przekroczyła wiele barier, aby wejść na ścieżkę jednorazowego działania.
Chcemy przybliżyć Wam ich motywacje, bariery jakie napotkały w swoim działaniu, korzyści jakie dostrzegają, koszty jakie poniosły, a także wsparcie, jakie otrzymały i jakiego im brakowało oraz odbiór społeczny i polityczny ich kobiecego zaangażowania. Porozmawiamy też o tym jak być dobrym sojusznikiem spraw kobiet. Zachęcamy do udziału każdego, niezależnie od płci.

W trakcie warsztatu postaramy się odpowiedzieć na pytanie: “Jak wziąć sprawy w swoje ręce” oraz zidentyfikować bariery i stereotypy, które utrudniają kobietom działania społeczne.
Nazwanie barier to szansa na przygotowanie się do działania i przełamanie w sobie strachu przed publicznym zabieraniem głosu w ważnych dla nas sprawach.

O tym dlaczego warto to robić? Jakiej współpracy między kobietami i mężczyznami chcemy i potrzebujemy? Jak współpracować i dzielić się zadaniami w duchu równości płci? Jak władze (instytucje, urzędy) mogą wspierać w działaniach społecznych kobiety?

♀️ Gościnie:
Renata Lejawka – Prezeska Zarządu Stowarzyszenia “Atmosfera”, Wpółkoordynatorka Inicjatywy Obywatelskiej “Las Wokół Miast”, Radna Osiedlowa, działaczka wielu organizacji pozarządowych.

Urszula Brzóska – filolożka chorwacka, mieszkanka Bielska-Białej, współkoordynatorka lokalnej Inicjatywy Obywatelskiej Stop Spalarni.
Prowadzenie panelu dyskusyjnego: Anna Adamus-Matuszyńska

♀️ Jak się zgłosić? Wyślij wiadomość na adres: liststukobiet@gmail.com, w tytule wpisując: “kobiety w działaniu”

Warsztaty otwarte, limit miejsc: 30

UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

👉 Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy do dnia 30 sierpnia 2024!

👉 Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021-2027.”

Spotkanie planujące

👉 Kilka dni temu spotkałyśmy się, żeby omówić i zaplanować kolejne dwa spotkania grupy Każda Jest Ważna, które już w sierpniu w Bielsku-Białej i w październiku w Katowicach.

👉 Niedługo pojawią się szczegółowe informacje dotyczące pierwszego z nich.

👉 Dajcie znać, czy planujecie spotkać się z nami w tych miastach. 🙂

Projekt „Każda jest ważna” wspiera finansowo Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w ramach programu Building Bridges. Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities” realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021-2027.