idziemy do LASu! chodź i Ty!

Idziemy do LASu! Chodź i Ty!
Zapraszamy na letnie szwendanie po łąkach i lasach okolicznych.. to bardzo dobry czas na rodzinne, spacerowe wyprawy dla wszystkich, którym potrzeba.. bez pośpiechu, z ciekawością, na bosaka lub w podskokach.. natury i sztuki..

Przyroda jest niezastąpiona w pobudzaniu wyobraźni. Będziemy ją uważnie obserwować, naśladować i interpretować. Każde spotkanie to niespieszna wędrówka, bujanie w hamakach ale i artystyczne, plenerowe warsztaty i przyrodnicze inspiracje.

LAS to przestrzeń w której sztuka i natura tracą granicę.
Zapraszamy do Letniej Akademii Sztuki.. na wspólne spacery, piknikowanie, tu i tam szwendanie, tworzenie i bycie razem.. gdzieś w drzewach, ptasich trelach i trawach;)
Kto z nami? Chodźcie!
P.S. Szczegóły (m.in o miejscu zbiórki, trasie) poszczególnych wypraw:

13.08.2022 – Pogoria III (od strony piekła, mały parking na wysokości przystani żeglarskiej)
17.08.2022 – Park Zielona (wejście do parku)
27.08.2022 – Bukowa Góra (Ujejsce)
3.09.2022 – Park Podlesie (plac zabaw)

Zalecamy wygodny i dostosowany do pogody strój. Zabierzcie koc piknikowy, kanapki, wodę. Ewentualne ubezpieczenie we własnym zakresie.
Dajcie znać że będziecie.
Udział bezpłatny, wolny i dowolny!
Zapisy: tel. 504820333 (sms)
____________________________
Spacery i warsztaty realizowane w ramach projektu „Sztuka natury. Natura sztuki” współfinansowanego z dotacji Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

TAK DLA EDUKACJI SEKSUALNEJ W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Ponieważ bardzo zależy nam, aby młodzi dąbrowianie i dąbrowianki mieli dostęp do rzetelnej, opartej na wiedzy i badaniach naukowych, edukacji seksualnej. Nie zajęć opartych na moralizowaniu, mitach i stereotypach.

Ponieważ, chcemy wyposażyć dzieci i młodzież w narzędzia, które dadzą im bezpieczeństwo i zdrowie – będą je chroniły przed nadużyciami i przemocą seksualną. Dlatego rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod obywatelską uchwałą, która pozwoli Prezydentowi Miasta wprowadzić edukację seksualną do dąbrowskich szkół.

W związku z powyższym zawiązaliśmy Komitet „Tak dla edukacji seksualnej we Dąbrowie Górniczej!” w składzie – Paulina Wojciechowska, Oliwia Lis, Elżbieta Nowak, Anna Dęboń, Maksymilian Górka oraz Robert Strzała i właśnie ruszamy z kampanią informacyjną i promocyjną. O punktach zbiórki podpisów będziemy informować wkrótce! Równocześnie prosimy o kontakt wszystkich, którzy chcą włączyć się do akcji zbierania podpisów do kontaktu.

Dziękujemy Pani dr n. med. Beacie Wróbel, specjalistce w dziedzinie seksuologii, ginekologii i położnictwa za wsparcie inicjatywy oraz naszym sojusznikom, czyli radnym – Krystynie Chrobot, Szymonowi Widerze, Sławomirowi Żmudce i Robertowi Witeckiemu, a także Martynie Głowackiej.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem do wglądu i pobrania:

_________________________

P.S. Jeżeli chcecie (a wiemy, że chcecie) pomóc w zbieraniu podpisów, to wrzucamy tutaj (obok projektu Uchwały) obowiązujący wzór listy podpisów oraz informacje o przetwarzaniu danych osobowych. Musicie jednak pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach:

1) Uchwałę mogą poprzeć tylko PEŁNOLETNI/E mieszkańcy/mieszkanki Dąbrowy Górniczej

2) Nie możecie robić akcji typu rozłożony stoliczek w centrum miasta (jeśli macie pomysł na tego typu działania – prosimy o kontakt).

3) Musicie posiadać przy sobie projekt Uchwały (może być dostęp internetowy) – link w komentarzu

4) Inicjatywa wyszła tak naprawdę od najbardziej zainteresowanych, czyli Młodzieży, a wprowadzone zajęcia miałby charakter dobrowolny, (w przypadku osób niepełnoletnich) odbywałyby się za zgodą opiekunów prawnych oraz byłyby prowadzone przez ekspertki i ekspertów.

5) Jeśli macie jakikolwiek pomysł na nagłośnienie, promocję, kampanię – skontaktujcie się z nami. Kiedy już zbierzecie podpisy (im szybciej, tym lepiej), skontaktujcie się z nami i przejmiemy od Was listy (możemy podjechać, możemy się gdzieś umówić). Telefonicznie lub przez messenger Anna Dęboń – 504520333
Maksymilian Bernard Górka – 696141543
Robert Strzała – 519122892

Działajmy wspólnie!
Dziękujemy za Waszą pomoc!
Zrobimy to razem!

WAŻNE PLIKI:

Masz tyle praw ile ich znasz

Kilka ujęć z warsztatów „Masz prawo wiedzieć: prawa uczniowskie/prawo oświatowe”, które odbyły się w ramach Forum Młodych. Celem naszych działań jest takie budowanie świadomości młodych ludzi w zakresie praw dzieci, praw człowieka, praw uczniowskich, by mogli na co dzień z tych przynależnych im praw korzystać i umiejętnie oraz skutecznie reagować w przypadku ich naruszania. Było to kolejne bardzo żywe i interesujące spotkanie, na którym młodzi ludzie dzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz niezwykle trafnymi diagnozami.

#szkołajestnasza
#młodzimajągłos
#obywatelskadąbrowa
#mądradąbrowa
__________
Forum Młodych jest wydarzeniem organizowanym w ramach projektu „Misja miasto. Dzieci mają głos”, który był realizowany przez stowarzyszenie dO!PAmina Lab z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Exif_JPEG_420
Exif_JPEG_420
Exif_JPEG_420

MASZ TYLE PRAW, ILE ICH ZNASZ…

„Masz tyle praw, ile ich znasz” to tytuł naszej kampanii na rzecz rzecz ochrony i przestrzegania praw dziecka, praw człowieka i praw uczniowskich w szkole, promowania idei szkoły bez przemocy oraz zapewniającej bezwzględne poszanowanie praw uczniów i uczennic. Kampania jest efektem współpracy z dziećmi i młodzieżą z Dąbrowy Górniczej w ramach projektu „Misja Miasto. Dzieciaki mają głos”.

W tym miejscu szczególnie dziękujemy młodzieżowej grupie inicjatywnej „Pomoc na Maxa” za zaangażowanie i wszelkie wspólne działania.

Celem jest jak najszersze wsparcie (edukacyjne, interwencyjne i doradcze) dzieci i młodzieży w ochronie ich praw w szkole.

Niech się niesie, że prowadzimy warsztaty i spotkania, pomagamy w redagowaniu pism, wspieramy w działaniach interwencyjnych i rzeczniczych, analizujemy statuty szkół i jesteśmy w trakcie opracowywania specjalnego raportu na ten temat.

Zachęcamy wspólnego działania np. poprzez upowszechnianie i udostępnianie załączonych materiałów edukacyjnych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży ale także rodziców, nauczycieli_ek, dyrektorów/dyrektorek szkół.

Do pobrania:

___________________________________________________________

Projekt „Misja miasto. Dzieci mają głos” jest realizowany przez Stowarzyszenie Dopamina Lab z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Gdyby tylko dorośli…

chcieli Was tak słuchać, jak Wy umiecie mówić, świat byłby dużo lepszym miejscem..

Dla wszystkich Państwa, którzy nie mogliście być z nami na żywo, udostępniamy rozmowy uczestników i uczestniczek naszego projektu „Misja-Miasto. Dzieciaki mają głos”.

Jest tu prawda, mądrość i autentyczność, z której trzeba czerpać.

Forum Młodych online:

Rozmowa z Justyną Suchecką o edukacji, sprawstwie, inicjatywności oraz zmienianiu świata. Rozmowę poprowadzą Oliwia Lis, Michał Wroński i Szymon Waligórski.

MASZ PRAWO WIEDZIEĆ – rozmowa z udziałem Łukasza Korzeniowskiego ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów o statutach i (s)prawach uczniowskich.
Rozmowę poprowadzą – Zuza Junak, Michał Wroński i Paweł Wywrot.

Rozmowa z udziałem Angeliki Friedrich – założycielki “Nastoletniego Azylu” o emocjach, kryzysach, zdrowiu psychicznym i wsparciu psychologicznym dzieci i młodzieży, empatycznym słowniku i Tik Toku.

Rozmowa o sprawach ważnych i najważniejszych, perspektywach, obowiązkach i możliwościach, bezpiecznych przestrzeniach na bycie sobą, autentyczności i presji z uczestnikami i mentorami projektu „Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?” Fundacji szkoła z klasą.

O stresie, emocjach, koncentracji, sprawdzianach, egzaminach, uważności, melatoninie, wczesnym wstawaniu oraz o tym jak to wpływa i czy w ogóle na codzienność nastolatków/nastolatek rozmawiają: Joanna Janas-Sajdak i Oliwia Lis.

Rozmowa o prawach dziecka, prawach człowieka, szkole i świecie inspirowana Manifestem Młodych: „Jesteśmy dziećmi mamy swoje prawa!” i wystawą „Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko” (KRONIKA Bytom).

O szkole, kulturze i świecie rozmawiają:

Katarzyna Kalina – kuratorka, historyczka sztuki, edukatorka, od 2015 r. prowadzi program edukacyjny Kronika. Koordynatorka programów „Nieograniczone Pole Widzenia”, „Fo Foo” oraz „Kronika Filmowa” w ramach działalności Świetlicy Sztuki CSW Kronika, koordynatorka rezydencji artystycznych w ramach współpracy z Fundacją Imago Mundi z Krakowa, kuratorka wystaw w Muzeum w Gliwicach takich jak: „Śląskie Sfumato” czy „O fotografii bez fotografii”, kuratorka projektu “Służbówka” w CSW Kronika oraz wystaw dla najmłodszego widza (“Uważaj w oczku wodnym pływają rekiny”, “Wszystkie zmory do piwnicy”, “Pępek świata”, „ Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko”, „Zobacz słońce zamkniętymi oczami”), koordynatorka projektów kulturalnych i autorka koncepcji katalogów, projektantka aranżacji wystaw, także skierowanych do najmłodszego widza.

Michał Wroński – uczeń liceum, tegoroczny maturzysta oraz samozwańczy aktywista, który w czasie pozaszkolnym zajmuje się muzyką i prawami ucznia.

Marta Nowak – członkini grupy POMOC NA MAXA i radna Młodzieżowa Rada Miasta Dąbrowa Górnicza, uczennica Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej Interesuje się rozwojem duchowym i prawami ucznia.

Jesteśmy dziećmi! Mamy prawa!

Hop! Hop! Już dziś o godz. 19:00 w ramach Forum Młodych odbędzie się kolejna rozmowa online (czyli tutaj na naszym FB) pt. Manifest Młodych: „Jesteśmy dziećmi mamy swoje prawa!” inspirowana wystawą „Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko” (link).

O prawach dziecka, prawach człowieka, szkole i świecie porozmawiają:

Katarzyna Kalina – kuratorka, historyczka sztuki, edukatorka, od 2015 r. prowadzi program edukacyjny Kronika. Koordynatorka programów „Nieograniczone Pole Widzenia”, „Fo Foo” oraz „Kronika Filmowa” w ramach działalności Świetlicy Sztuki CSW Kronika, koordynatorka rezydencji artystycznych w ramach współpracy z Fundacją Imago Mundi z Krakowa, kuratorka wystaw w Muzeum w Gliwicach takich jak: „Śląskie Sfumato” czy „O fotografii bez fotografii”, kuratorka projektu “Służbówka” w CSW Kronika oraz wystaw dla najmłodszego widza (“Uważaj w oczku wodnym pływają rekiny”, “Wszystkie zmory do piwnicy”, “Pępek świata”, „ Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko”, „Zobacz słońce zamkniętymi oczami”), koordynatorka projektów kulturalnych i autorka koncepcji katalogów, projektantka aranżacji wystaw, także skierowanych do najmłodszego widza.

Michał Wroński – uczeń liceum, tegoroczny maturzysta oraz samozwańczy aktywista, który w czasie pozaszkolnym zajmuje się muzyką i prawami ucznia.

Marta Nowak – członkini grupy POMOC NA MAXA i radna Młodzieżowa Rada Miasta Dąbrowa Górnicza, uczennica Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej Interesuje się rozwojem duchowym i prawami ucznia.

ZAPRASZAMY! 27.04.22r. godz. 19.

Młodych jest wydarzeniem organizowanym w ramach projektu „Misja miasto. Dzieci mają głos”, który jest realizowany przez stowarzyszenie Dopamina Lab z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

bty

Młodzi mają głos!

Ostrzeżenie!

Padnie wiele wielkich słów, ale… …nie potrafimy dziś inaczej…

Fantastycznym przeżyciem było słuchać i obserwować wczoraj, jak Młodzi Ludzie rozmawiają z autorytetami (być może dla wielu to duże słowo, ale – uwierzcie, padło ono wczoraj w „kuluarach”) i fachowcami w swoich dziedzinach. Jak otwierają się i z jak wielką dojrzałością i przejęciem poruszają istotne dla nich problemy.

Po raz kolejny wystarczyło(?) dać Młodzieży przestrzeń i wolną rękę, żeby okazało się, jak bardzo jest ona wartościowa i mądra. Jak wiele ma do powiedzenia, jak bardzo to, co mówi, jest autentyczne i trafne.

Kochani, Wszyscy byliście niesamowici i powiemy to jeszcze raz – gdyby tylko dorośli potrafili Was tak słuchać, jak Wy potraficie mówić, nie tylko szkoła, ale po prostu świat byłby lepszym miejscem. Tak, mieliśmy ciarki, tak, wzruszaliśmy się i tak – jesteśmy Wam nieskończenie wdzięczni za to, co robicie.

Jednym z głównych założeń Stowarzyszenia dOPAmina Lab było właśnie współdziałanie z Młodymi Ludźmi, z Uczniami i Uczennicami. Trochę nam to zajęło, ale najważniejsze, że głównie dzięki współpracy z POMOC NA MAXA i wspólnemu organizowaniu FORUM MŁODYCH „Młodzi mają głos”, nasze marzenie właśnie zaczyna się spełniać. Dziś już wiemy, że to początek kolejnej podróży i drogi. I dziękujemy Wam serdecznie za to, że jesteście.

Nic o Was bez Was.

Forum Młodych Online Start!

To już jutro..

Forum Młodych online z udziałem i zaangażowaniem Młodych z Miasto Dąbrowa Górnicza jako ekspertów, którzy najlepiej i najwięcej wiedzą o sprawach, które ich dotyczą i są dla nich ważne.

Zaczynamy o 10:00 spotkaniem „MŁODZI MAJĄ GŁOS”. O edukacji, o dziecięcym i młodzieżowym sprawstwie i inicjatywności oraz zmienianiu świata porozmawiają:

Michał Wroński – uczeń liceum, tegoroczny maturzysta oraz samozwańczy aktywista, który w czasie pozaszkolnym zajmuje się muzyką i prawami ucznia.

Oliwia Lis – dziewiętnastolatka, uczennica Liceum im. Marii Skłodowskiej Curie w Dąbrowie Górniczej. Interesuje się organizacją eventów, tańcem, dziennikarstwem, uwielbia pomagać innym, czasem coś sobie pośpiewa. Zajmuje się także organizowaniem różnorakich imprez dla najmłodszych, a hobbistycznie pasjonuje stylizacją paznokci.

Szymon Waligórski – uczeń kierunku technik ekonomista w CKZiU w Dąbrowie Górniczej. Radny Młodzieżowej Rady Miasta, aktywista, członek projektów tj. Akademia Młodego Aktywisty, POMOC NA MAXA i Szkoła Obywatelska Civitas 2.0.

Justyna Suchecka– dziennikarka specjalizująca się w edukacji, instruktorka tańca, ekspertka do spraw młodzieży. Od lat wspiera dzieci i młodzież w spełnianiu marzeń. Autorka książek: „Young Power”, która stanowi prawdziwy zastrzyk energii i udowadnia, że każdy ma jakiś talent oraz „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”, która pokazuje, że wiedza z zakresu zdrowia psychicznego jest podstawą dbania o siebie (również wtedy, gdy nic złego nas nie spotyka i jesteśmy zdrowi).

____________________________________________

Forum Młodych jest wydarzeniem organizowanym w ramach projektu „Misja miasto. Dzieci mają głos”, który jest realizowany przez stowarzyszenie Dopamina Lab z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Uwaga! Kryzys!

Co piąty nastolatek ma problemy psychiczne lub behawioralne. Polska jest na drugim miejscu w Europie (zaraz po Niemczech) pod względem zakończonych zgonem prób samobójczych dzieci w wieku 10-19 lat. Problematyka profilaktyki zdrowia psychicznego, standardów pomocowych w tym zakresie, idea rówieśniczego wsparcia rówieśniczego stały się inspiracją do rozmowy o tym JAK WSPIERAC INNNYCH I DBAĆ O SIEBIE.

10 czerwca o godz. 14:00 o nastrojach i emocjach, kryzysach, zdrowiu psychicznym i wsparciu psychologicznym dzieci i młodzieży, empatycznym słowniku ale i Tik Toku porozmawiają:

Marta Nowak – członkini grupy POMOC NA MAXA i radna Młodzieżowa Rada Miasta Dąbrowa Górnicza. Interesuje się rozwojem duchowym i prawami ucznia. Uczennica Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej

Paulina Wojciechowska – osiemnastolatka, członkini zespołu POMOC NA MAXA. Interesuje się sztuką oraz angażuje się w programy społeczne. Lubi poznawać nowych ludzi i stawiać sobie wyzwania. Właśnie kończy dąbrowskiego Plastyka.

Angelika Friedrich – założycielka Nastoletni Azyl i studentka psychologii. W ramach działalności Nastoletniego Azylu wraz z jego zespołem edukuje w zakresie zdrowia psychicznego, pomaga rodzicom „zrozumieć” nastolatki, walczy na rzecz poprawy sytuacji psychiatrii w Polsce. Od dwóch lat wspierając różne organizacje, konferencje itp., które działają na rzecz poprawy sytuacji psychiatrii dzieci i młodzieży i współpracując m. in. z Rzecznikiem Praw Pacjenta i z Zespołem Parlamentarnym ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.

_______________________________

Forum Młodych jest wydarzeniem organizowanym w ramach projektu „Misja miasto. Dzieci mają głos”, który jest realizowany przez stowarzyszenie Dopamina Lab z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Jesteśmy młodzi o co nam chodzi.

Jak wygląda codzienność współczesnych nastolatków? Dzieci i młodzieży jak wygląda Wasza codzienność i o co Wam chodzi?

10 kwietnia o godz. 16:00 spotkaniem pt. JESTEŚMY MŁODZI O CO NAM CHODZI zakończymy Forum Młodych online. O sprawach ważnych i najważniejszych, o perspektywach, obowiązkach i możliwościach, o bezpiecznych przestrzeniach na bycie sobą, o szkole i presji, o wyrabianiu cudzych norm w kontekście dwóch ważnych raportów „Młodzi o szkole” oraz „Młodzi są zajechani, co z tym zrobimy” porozmawiają:

Karol Duran – osiemnastoletni uczeń Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej na kierunku elektronik. Pasjonuje się jazdą na rowerze oraz gotowaniem jak i również działalnością społeczna i niesieniem pomocy innym.

Zuza Junak – uczennica III klasy w „Łukasińskim” w Miasto Dąbrowa Górnicza. Ostatnio bardzo udziela się społecznie w szkole i poza nią. Cały czas próbuje czegoś nowego poznając inne perspektywy świata.

Marta Nowak – członkini grupy POMOC NA MAXA i radna Młodzieżowa Rada Miasta Dąbrowa Górnicza, uczennica Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej Interesuje się rozwojem duchowym i prawami ucznia.

Jan Becker – uczestnik projektu „Jesteśmy młodzi o co nam chodzi”. Zajmuje się mniejszościami w Polsce. W wolnym czasie pisze.

Karolina Wysocka – ekspertka ds. pracy z młodzieżą, trenerka edukacji nieformalnej wzmacniającej kompetencje społeczne młodych ludzi, pasjonatka edukacji o zdrowiu psychicznym. Reprezentuje Fundacja Szkoła z Klasą, która wspieramy szkoły w zmianie, tak by lepiej przygotowywały uczniów i uczennice do wyzwań współczesnego świata, uczyły sprawczości, odpowiedzialności za siebie i innych, uważności i współpracy. Fundacja Szkoła z Klasa to organizacja, która stoi za głośnym i aktualnym oraz ważnym raportem „Młodzi są zajechani. Co z tym zrobimy.”

__________________________________

Forum Młodych jest wydarzeniem organizowanym w ramach projektu „Misja miasto. Dzieci mają głos”, który jest realizowany przez stowarzyszenie Dopamina Lab z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.