Dzieci w miejskiej świetlicy przyrodniczej.

Spędziliśmy blisko sześciu miesięcy na zabawie w przyrodników i przyrodniczych odkrywców. W naszej świetlicowej przestrzeni przy Centrum Aktywności Obywatelskiej i domach kultury, w szkolnych ogródkach, pobliskich parkach, a gdy pogoda już całkowicie nie dopisywała, w lekcyjnych salach doświadczaliśmy świata, odpowiadaliśmy na pytania, filozofowaliśmy i eksperymentowaliśmy blisko siebie i natury..

Jak rośliny piją wodę? Czy w ziemniaku jest prąd? Jak zbudować elektrownię? Jak zrobić kompost i po co? Jak długo rozkładają się plastikowe śmieci? O czym szumią drzewa? Co w trawie piszczy? To tylko niektóre z setek pytań, które sobie stawialiśmy..

Bo uczenie się można i trzeba lubić. Bo uczenie się może być ciekawą przygodą.
Bo zabawa to poważna sprawa.. A to dopiero początek..
Jeżeli chcecie z nami poeksperymentować, dajcie znać.
Spakujemy naszą Zieloną Skrzynkę i zjawimy się, by z radością i entuzjazmem zagrać z Wami w zielone (kontakt: dopaminalaab@gmail.com, tel. 50482033).

IKEA dziękujemy za zaufanie i wsparcie!

Tutaj możecie podejrzeć krótkie podsumowanie projektu..

A tak się bawiliśmy..

dav
bty
dav
dav

dav
bty
dav
dav
dav


ŻYWA ARCHITEKTURA W PRZYRONICZEJ ŚWIETLICY

Taką piękną, żywą altanę budujemy dla Was z Żywa Architektura przy Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej. I mamy nadzieję graniczącą z pewnością, że to początek tego rodzaju naturalnego budownictwa w tym miejscu oraz okolicy.. Cieszymy się bardzo, bardzo!

A to wszystko jest możliwe dzięki wsparciu IKEA w ramach Miejskiej Świetlicy Przyrodniczej „bo zabawa to poważna sprawa”.

Świetlica uważności..

Z uważnością w Miejskiej Świetlicy Przyrodniczej..

W nastoletnim świecie emocjonalnych niepokojów i napięć, niezliczonych szkolnych obowiązków i oczekiwań generujących wysoki poziom stresu i trudne emocje, rozwiązaniem może być i jest praktykowanie uważności (choć to na początku dziwne, obce, powodujące opór, nudne i jakieś takie za bardzo powolne i spokojne)..

Trening uważności dla nastolatków to specjalny czas i przestrzeń rozwijania kompetencji radzenia sobie z emocjami, lepszego poznawania siebie, zatrzymania.. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, godz. 16:30 w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej (szczegóły w komentarzu).
Polecamy!

„Mamy coraz więcej naukowych dowodów na to, że uważność wpływa pozytywnie na zdolność uczenia się. To ważne dla dorosłych i kluczowe dla dzieci. Mózg i układ nerwowy ciągle się u nich rozwijają, mają więc podwyższoną wrażliwość na negatywne skutki stresu. Niezwykle istotne jest stymulowanie i wspieranie naturalnego rozwoju dziecka, jego wrodzonej tendencji do bycia życzliwym, otwartym i uważnym. Dzieci są naszą przyszłością”. (Jon Kabat-Zinn)

Bo zabawa to poważna sprawa.
#laswnas
#drogadorelacji
#mindfullness
#treninguważności
#IKEA

TRENING UWAZNOŚCI DLA NASTOLATKÓW

Zapraszamy na 8-tygodniowy kurs uważności dla młodzieży (11-15 lat) Metodą Eline Snel, autorki bestsellerowej książki „Uważność i spokój żabki”, popularnie zwany „Treningiem żabki”Zajęcia są wzorowane na treningu MBSR Jona Kabat-Zinn’a, którego skuteczność potwierdzają liczne badanie naukowe.

Trening obejmuje 8 spotkań w bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni rówieśniczej grupy, w trakcie których:
– przyjrzymy się obserwacji odczuć płynących z naszego ciała i zmysłów,
– wzmocnimy koncentrację,
– będziemy rozwijać życzliwość i współczucie wobec siebie i innych,
– nauczymy się obserwować nasze emocje i myśli, a także ich wpływ na nasze zachowanie
– nauczymy się czerpać moce z przyrody, która jest najlepszą nauczycielką uważności, bo jest.. po prostu jest.. i z nią zawsze łatwiej przestawić się z trybu działania na tryb BYCIA.

Zajęcia oparte są na krótkich opowiadaniach, prostych ćwiczeniach medytacyjnych i ruchowych. Odwołują się także do wyobraźni i świata doświadczeń nastolatek i nastolatków.
BO ZABAWA TO POWAŻNA SPRAWA..
Uczestnicy otrzymają narzędzia, które mogą wykorzystywać na co dzień, by lepiej zrozumieć siebie i innych, a także rozwijać umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.

NAJWAŻNIEJSZE MOŻLIWE KORZYŚCI TRENINGU:
– podwyższenie zdolności do koncentracji uwagi
– zwiększenie samoświadomości własnego ciała i umysłu
– wzmocnienie poczucie własnej wartości
– wzrost umiejętności radzenia sobie z emocjami, bólem, napięciem
– wzrost zdolności relaksowania umysłu i ciała
– lepsze radzenie sobie z trudnymi myślami
– łatwiejsze zasypianie
– rozwój umiejętności relaksowania umysłu i ciała
– wzrost energii i radości życia
– rozwijanie życzliwości wobec siebie i innych

TERMIN: 08.11.21. – 03.01.22r. godz.: 16.30. – 17.30/18.00
Miejsce: Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 6a)

PROWADZĄCA:
Ewelina Adamczyk, która pisze o sobie tak: „Jestem żoną oraz mamą dwóch córek. Swoje życie prywatne, rodzinne i zawodowe buduję od ponad dziesięciu lat w oparciu o założenia Porozumienia bez Przemocy, neurobiologii oraz uważności. Współorganizowałam trzy Konferencje Empatii w Katowicach, jestem certyfikowaną trenerką uważności dla dzieci i młodzieży Metodą Eline Snel w Academy for Mindful Teaching, trenerką Mini Mediacji metodą SNO, tutorką, autorką artykułów dla portalu Dzieci są Ważne. Wielką przyjemność sprawia mi czytanie, pływanie na SUPie oraz wędrowanie lasami i górami. Wszystkie trzy dają mi mnóstwo okazji do doświadczania uważności.”
________________________________
Więcej informacji https://www.facebook.com/Droga-do-Relacji-Ewelina-Adamczyk-100178901580681
_______________________________________
UDZIAŁ BEZPŁATNY!!
Ilość miejsc ograniczona.
ZAPISY: dopaminalaab@gmail.com
tel. 504820333 (sms)
Trening uważności organizowany jest w ramach projektu Miejska Świetlica Przyrodnicza i realizowany dzięki wsparciu IKEA

ZIELONA SKRZYNKA

Nasz Miejska Świetlica Przyrodnicza to przyjazna przestrzeń przyjaznej edukacji ale to także trzy zielone skrzynki, które można śmiało wypożyczać.

Czym jest zielona skrzynka? To zestaw pomocy i narzędzi dydaktycznych umożliwiających badania terenowe i przeprowadzenie wielu przyrodniczych doświadczeń. Zestaw zawiera m.in sprzęt do badania wody, powietrza, gleby, zestawy do budowy filtrów wodnych, modele różnych źródeł energii odnawialnych, materiały dotyczące tematu biodegradacji, globusy, pudełka do obserwacji, kompasy, lupy, mikroskop oraz przykładowe scenariusze lekcji i opisy przykładowych eksperymentów. Wypożyczenia można dokonać na podstawie „umowy wypożyczenia” na okres od 3 do 6 miesięcy (placówki oświatowe, wychowawcze, edukacyjne). Ze sprzętu można skorzystać również w przestrzeni Miejskiej Świetlicy Przyrodniczej (ul. Sienkiewicza 6a, Dąbrowa Górnicza), gdzie przygotowaliśmy dla Was jest żywą altanę z wierzby, domek meteo, palenisko, siedziska, stoliki, itp.

Istnieje możliwość umówienia się na terenowe warsztaty z nami.
Zapraszamy grupy zorganizowane (klasowe, przedszkolne, rodzinne).
(kontakt: dopaminalaab@gmail.com, tel. 504820333).


NIECH NAUKA IDZIE W LAS!
GRAJCIE W ZIELONE!
GRAJMY W ZIELONE!

Bo zabawa to poważna sprawa..
…………………………………………………………………………..
Miejska Świetlica Przyrodnicza oraz Zielone Skrzynki powstały dzięki wsparciu IKEA w ramach programu „Zabawa to poważna sprawa”.

LAS INSPRACJI

W ramach projektu Miejska Pracownia Przyrodnicza, który realizujemy przy wsparciu IKEA za cel postawiliśmy sobie inspirowanie do UCZENIA (SIĘ) W TERENIE, w bliskim kontakcie z przyrodą, na każdym etapie edukacji i niezależnie od wieku.
NIECH NAUKA IDZIE W LAS!!!
I tego właśnie doświadczaliśmy na warsztatach pt. „Las Inspiracji” z Pracownia Edukacji Żywej. To udowodnione, sprawdzone i działa! Im więcej wychodnego, tym lepiej, skuteczniej, łatwiej, trwalej, przyjemniej..

Dziękujemy Pracownia Edukacji Żywej za pasję i.. cały las inspiracji..

LAS W NAS
#zielonapracownia
#przygoda
#przyroda
#wszystko
#uczeniewterenie
#szkołajestnasza

dav
dav

WILCZA GÓRA – FOTORELCJA

Kiedy celem jest droga a jesienna pogoda bardzo sprzyja..

Przez tajemniczy Las Józefowski na mityczną Wilczą Górę.. Dziękujemy Andrzej Karbownik i Olga Dudek za uchwycenie momentów w kadrach. I już planujemy kolejne wspólne szwendanie;) Artur Ptasiński dzięki za wszelkie inspiracje, opowieści, dzielenie się pasją i… przecieranie szlaków..

„Ale najlepiej tak w las pójść i niczego nie zbierać, o niczym nie myśleć.” (W. Myśliwski)

#laswnas
#miejskapracowniaprzyrodnicza
#zabawatopoważnasprawa
#zielonapracownia
Wyprawa zrealizowana przez Stowarzyszenie dO!Pmina Lab w ramach projektu Miejska Świetlica Przyrodnicza, dzięki wsparciu IKEA.

Przez Las Józefowski spacerkiem na… Wilczą Górę.

I znów idziemy w las! Tym razem zapraszamy na włóczęgę po zakamarkach trójstyku trzech zagłębiowskich miast: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina.

Najpierw zagłębimy się w dzikie czeluści Lasu Józefowskiego. Dziwny i tajemniczy to las. Próżno szukać tutaj śladów gospodarowania przez służby leśne co skutkuje iście puszczańskimi klimatami. Powalone drzewa, malownicze mokradła i sięgające nieba potężne topole (których nikt nie wycina) noszą w sobie wspomnienie legendarnej Puszczy Pakosznickiej, która przed wiekami aże tutaj sięgała. Oprócz wspaniałości przyrodniczych las ten kryje w sobie ślady zapomnianych kopalń…

Celem naszej wędrówki będzie mityczna Wilcza Góra, której mroczna legenda zaczyna się tak: „Przed wielu laty na wschodnim stoku wzgórza stała samotna karczma, lecz często i licznie odwiedzana przez mieszkańców Starej Dąbrowy, Małobądza i Zagórza, którzy w porze letniej każdej niedzieli zbierali się na pogwarkę lub na tany przy dźwiękach muzyki. Pewnej niedzieli zaszedł do tej karczmy Pietrek Przystalik z Zagórza, wiodąc ze sobą swą narzeczoną Małgosię Skrzypczykównę, słynącą z urody na całą okolicę.(…)”

Jeżeli chcecie wiedzieć co było dalej to pojawicie się w niedzielę 24 października o godzinie 10.00 na parkingu przy „Biedronce” – Sosnowiec – Zagórze, ul. Długosza 45.W pobliże miejsca zbiórki można też dojechać autobusami linii 18, 55, 260, 690, 808, D – przystanek Zagórze Centrum. Stąd należy udać się ulicą Długosza w kierunku zachodnim (ok. 8 min.). Wycieczka zakończy się w miejscu startu.
Długość trasy ok. 5 km. Prosimy przyodziać się w ubiór turystyczny.

Ewentualne ubezpieczenie we własnym zakresie. W przypadku kiepskich warunków atmosferycznych zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy wycieczki… ale na pewno jej nie odwołamy! Do zobaczenia!
Udział wolny i dowolny.. FREE!
Zapisy: tel. 504820333 (sms)

_________________________
Wyprawa realizowana przez Stowarzyszenie dO!Pmina Lab w ramach projektu Miejska Pracownia Przyrodnicza, dzięki wsparciu IKEA.

ROBIMY DRAMAT!

Z nieskrywanym entuzjazmem zapraszamy na WARSZTATY TWÓRCZEGO PISANIA ORAZ DZIAŁAŃ PERFORMATYWNYCH „RÓB DRAMAT!” Chodźcie!

DLA KOGO?
Dla osób 15+, które piszą lub chcą zacząć swoją przygodę z pisaniem na warsztatach literackich oraz wszystkich zainteresowanych dekonstrukcją form teatralnych. To propozycja dla młodzieży z Dąbrowy Górniczej i okolic – młodych, którzy chcą poznać tajniki warsztatu pisarskiego i nauczyć się różnych technik pracy z tekstem, również w teatrze.
Nie musicie mieć piątki z polskiego, ani zdolności aktorskich. Wystarczy uważna obserwacja codzienności i chęć działania!

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Wyślij wiadomość z tytułem: „Rób dramat” na adres: dopaminalaab@gmail.com.
W wiadomość podaj swoje imię i nazwisko.
Możesz też wysłać sms-a/zadzwonić na numer: 504-820-333

Na zgłoszenia czekamy do 4 października!

CO BĘDZIEMY ROBIĆ?
Na warsztatach TWÓRCZEGO PISANIA będziemy pisać, rozmawiać, spacerować, notować, improwizować teksty. Poznacie różne techniki pracy pisarskiej, z których będziecie mogli skorzystać w przyszłości, dowiecie się jak szukać tematów, jakie są techniki twórczego pisania i jak stworzyć wymarzonych bohaterów. Porozmawiamy też o waszych indywidualnych pomysłach i tym co już piszecie lub chcielibyście pisać. W efekcie stworzycie autorskie teksty.

Na WARSZTATACH TEATRALNYCH
punktem wyjścia będzie odniesienie do pomijanych wartości tekstu dramatycznego. Didaskalia, bo o nich mowa, nie istnieją bowiem prawie wcale w powszechnym dyskursie o literaturze. W sposób oczywisty używany w procesie produkcji widowiska, nie jest znany czytelnikowi, pomijany jak „opisy przyrody u Sienkiewicza”. Działanie performatywne, przenoszące ciężar adaptacji na tekst poboczny, sprowadzający tekst główny do roli pobocznego będzie istotą finałowego aktu scenicznego.

JAK TO SIĘ SKOŃCZY?
W listopadzie zaprezentujemy efekty pracy grupy teatralnej i literackiej w formie wydarzenia artystycznego w Fabryce Pełnej Życia. W prezentacji pomoże nam zespół muzyczny FONOGON.

KIEDY?
Od 5 października do 22 listopada.

GDZIE?
W Fabryce Pełnej Życia
ZA ILE?
Za darmo!
Stowarzyszenie Dop!amina LAB realizuje projekt „Fundacja Młodych Inicjatyw” w ramach grantu „Fabryka Pełna Życia – działaj z nami!” finansowego przez UM Dąbrowa Górnicza.
——
Prowadzący:
Anna Cieplak – pisarka, animatorka kultury. Autorka m.in. „Ma być czysto”, „Rozpływaj się”. Laureatka Nagrody Conrada i Nagrody im. Gombrowicza. Prowadząca zajęcia sztuki pisania na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Wojciech Jakubiec – absolwent Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej w Krakowie i Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Animator kultury, pedagog, twórca teatralny. Inicjator i szef artystyczny festiwalu TEATRALNA MASZYNA. Opętany wizją teatru na przystanku autobusowym.

Robert Strzała – nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, autor książki „Żyranci czyli szukając zaczepki”, autor tekstów i wokalista zespołów Zagłębiowskiej sceny muzycznej m.in. 100Tvarzy grzybiarzy, Pieniądze, Paździerze i kosmetyka mózgu.