SPOTKANIE LOKALNE W SOSNOWCU

🔹 Na tym zdjęciu porządkujemy listę zachowań mobbingowych według prof. H. Leymanna.

🔹 Agata Gnat z Fundacja AJKUM im. Anny i Józefa Kumorek przeprowadziła z nami w Sosnowcu warsztat dotyczący rozpoznawania działań związanych m.in. z mobbingiem.

🔹 Prof. H. Leymann jeszcze w latach 90. XX wieku (sic!) podzielił te zachowania na następujące kategorie:

👉Zachowania mające na celu utrudnienie komunikacji i autoprezentacji np. ograniczanie możliwości wypowiadania się oraz prezentowania wiedzy/umiejętności przez przełożonego, reagowanie głośnym krzykiem i wyzwiskami, krytykowanie czyjegoś życia prywatnego.

👉 Zachowania mające na celu utrudnienie kontaktów społecznych np. ignorowanie i izolowanie w ramach grupy, krytykowanie rozmów z innymi osobami.

👉 Zachowania mające na celu naruszenie godności osobistej np. rozpuszczanie plotek, parodiowanie i wyśmiewanie czyichś gestów, sposobu poruszania się i mówienia, słowne ataki na przekonania polityczne albo religijne, zmuszanie do wykonywania poniżających prac.

👉 Zachowania mające na celu pogorszenie jakości życia np. przydzielanie zadań znacznie poniżej kwalifikacji w celu zdyskredytowania, odbieranie zadań do wykonania.

👉 Zachowania mające na celu szkodę na zdrowiu np. znęcanie się fizyczne, ataki o podłożu seksualnym, zmuszanie do wykonywania obciążającej fizycznie pracy.

🔹 Pamiętajcie, że jeśli czujecie, że w Waszym miejscu pracy dzieje się coś niewłaściwego, zawsze możecie poprosić o pomoc, choćby Fundację AJKUM. Wystarczy napisać lub zadzwonić.

🔹 Spotkanie w Sosnowcu, które odbyło się dzięki Building Bridges i Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, to kolejne z naszego cyklu spotkań dla kobiet w całym województwie śląskim. O następnym, w Częstochowie, damy znać w najbliższych dniach.

👉 Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities” realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021-2027.