W przypadku braku odpowiedzi na wniosek o informację publiczną lub gdy uzyskana odpowiedź jest niepełna/wymijająca istnieje możliwość złożenia „skargi na bezczynność” do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie ma ostatecznego terminu, w jakim taka skarga powinna/musi być złożona.
Skargę składa się w dwóch egzemplarzach, za pośrednictwem organu (instytucji/podmiotu), który nie odpowiedział na wniosek. W praktyce oznacza to, że skargę przekazujemy (za pośrednictwem tradycyjnej poczty, skrzynki ePUAP lub osobiście) do instytucji/podmiotu (np. szkoły), który zaskarżamy. Ta instytucja/podmiot ma obowiązek przesłać naszą skargę do sądu (administracyjnego, zgodnego z województwem, w którym instytucja/szkoła ma siedzibę) wraz z wnioskiem i swoją odpowiedzią i ma na to 15 dni.
Wpis od skargi na bezczynność wynosi 100 zł.
Wpis od wniosku o ukaranie grzywną wynosi 100 zł
Może się zdarzyć, że wniesienie skargi spowoduje udzielenie odpowiedzi na wniosek i w takiej sytuacji możliwe jest złożenie (także do wojewódzkiego sądu administracyjnego) wniosku o cofnięcie skargi.
Jeśli skarga na bezczynność zostaje uwzględniona, sąd sporządza uzasadnienie wyroku z urzędu i doręcza je pocztą tradycyjną lub za pośrednictwem skrzynki ePUAP, a poniesione koszty postępowania są nam zwracane. Jest duża szansa i prawdopodobieństwo, że w konsekwencji otrzymamy także odpowiedź na pierwotnie wysłane zapytanie o informację publiczną.
#szkołajestnasza #masztyleprawileichznasz
O prawie do informacji w szkołach przeczytacie więcej niebawem w naszej publikacji.
_
Projekt „Szkoła jest nasza” wspiera Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców oraz Sieć Obywatelska – Watchdog Polska w ramach Funduszu Watchdogów.
