Pytacie, co u nas? Wrzesień upłynął nam na zbieraniu danych, pytaliśmy, ale też odpowiadaliśmy na wiele pytań
Spędziliśmy sporo czasu na dłuższych i krótszych rozmowach o wyzwaniach i trudnościach szkolnych. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za każdą informację zwrotną dotyczącą naszego monitoringu i projektu “Zdrowa Szkoła”. Dzięki rozmowom z osobami pracującymi w szkołach łatwiej nam zrozumieć realia i codzienność związaną z zarządzaniem informacją, administracją i procedurami w przypadku otrzymania przez szkoły wniosku o informację. Mamy też nadzieję, że udaje nam się przy okazji przekazać, co jest naszym celem i jakie mamy intencje, czemu służy jawność i jaką niesie wartość
Jednym z pytań, które My otrzymaliśmy od Was (obok tego po co to robimy, ile lat działamy, jakie mamy kompetencje, czy naprawdę istniejemy i naprawdę pytamy?) było pytanie o… pieniądze. Zatem, zanim przybliżymy inne odpowiedzi, przejdźmy do finansów.
Projekt Zdrowa Szkoła realizujemy dzięki finansowemu wsparciu Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w ramach programu Building Bridges. Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027. Zdrowa Szkoła została wybrana jako jedna z 20 dofinansowanych inicjatyw (na 149) z 12 miejscem na liście rankingowej. Wysokość otrzymanego wsparcia, przewidzianego od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 r., to 79 460,00 zł (19 865,00 €).
Najważniejsze działania, które zakłada nasz projekt to: monitoring Zdrowa Szkoła (obejmuje blisko 1200 szkół), jego obsługa telefoniczna i techniczna, opracowanie raportu z monitoringu, przygotowanie publikacji – przewodnika, poradnika w odpowiedzi na diagnozę, organizacja cyklu warsztatów dla kadr pedagogicznych, rodziców i urzędników, warsztatów dla dzieci i młodzieży, mini kampanii Zdrowa Szkoła oraz konferencji Zdrowa Szkoła jako przestrzeni dialogu i wsparcia.
W zakresie technicznej realizacji monitoringu nasze działania wspiera Sieć Obywatelska Watchdog Polska poprzez umożliwienie korzystania z narzędzia “obywatelskie fedrowanie danych” – fedrowanie.siecobywatelska.pl.
W najbliższych dniach będziemy bardziej przybliżać Wam nasze działania, ale jeśli macie jeszcze jakieś pytania, jesteśmy dla Was!