Anna Adamus-Matuszyńska reprezentowała w czwartek KAŻDA JEST WAŻNA oraz Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet na pierwszym spotkaniu Katowickiej Rady Równego Traktowania.
Kolejne spotkanie odbędzie się 25 września i będzie poświęcone działaniom na rzecz wsparcia migrantów w Katowicach.
Jeśli chcecie podpowiedzieć Annie jaki wątki warto na nim poruszyć to zachęcamy do wpisywania komentarzy pod postem.
Tymczasem Anna dzieli się z nami pierwszymi wrażeniami:
„Cieszę się, że rada powstała, jednak to pierwsze spotkanie nieco mnie rozczarowało.
Pierwsze rozczarowanie to nieobecność wielu powołanych członkiń i członków, w tym p. Macieja Biskupskiego, który jest szefem tejże Rady. Chyba można było zgrać termin z jego innymi obowiązkami?
Drugie rozczarowanie to krótkie, bardzo ogólnikowe wprowadzenie p. Jarosława Makowskiego w zastępstwie p. Biskupskiego. Mówił o empatii i równości. Łatwo się mówi, gdy nie zawsze się wie, czym równość jest (np. dostęp do informacji publicznej). Łatwo się mówi o empatii nie będąc empatycznym (np. zgoda wiceprezydenta na wycinkę drzew w Brynowie). Gdzie empatia wiceprezydenta z mieszkańcami Brynowa, gdzie empatia z drzewami, zwierzętami, które albo już zginęły, albo szukają nowego miejsca do życia, jak tylko mają na to siłę? Gdzie empatia z młodszym pokoleniem, które skazane będzie na beton i wieżowce w Katowicach? Jeśli tylko będzie chciało to pokolenie w tym mieście mieszkać.
Trzecie rozczarowanie dotyczy braku przewodniej idei, planu konkretnych działań, zadań dla członków, no i najważniejsze brak odpowiedzi na pytanie, co owa Rada ma wypracować.
Czwarte rozczarowanie dotyczy mojej roli w tej Radzie. Poszłam jako reprezentantka stowarzyszenia i ruchu społecznego pełna nadziei, że zostaną wskazane kierunki, a ja choć resztkami sił będę przygotowywać kolejną diagnozę na temat braku równości, poszanowania różnorodności w Kato. Na razie tego nie ma.
Ale są i pozytywy. Pierwszy – spotkałam kilka wspaniałych osób, które myślą podobnie do mnie i wiem, że wspólnie możemy ową Radę wprowadzić na właściwą drogę. Drugi – zobaczyłam, że lista 26 zagadnień dotyczących równości, z którą przyszłam nie jest kompletna. Została uzupełniona o kolejne 10. Trzeci, by była równowaga. Wniosek po spotkaniu: Kobiety są odważniejsze, mają swoje poglądy i opinie i … jestem pewna, wywalczą, że Katowicami nie będzie rządzić pięciu panów w tym samym wieku (pokolenie Y).”