DYNAMICZNY STÓŁ c.d.

📌Prezydent Katowic Marcin Krupa po kwietniowej wpadce wizerunkowej wraca do „dynamicznego stołu złożonego z mężczyzn”.

W kwietniu pisałyśmy o tym, jak Marcin Krupa, prezydent Katowic, Europejskiego Miasta Nauki, gdzie mieszka 148,2 tys. kobiet i 132 tys. mężczyzn (GUS 2022 r.) w Polskim Radiu Katowice zapowiedział, że planuje „ściśle męskie grono” w kierownictwie zarządu miasta, bo prościej rozmawia mu się z mężczyznami. Zapytany dlaczego, odpowiedział: „Pozostanie to moją słodką tajemnicą”. Na jego zachowanie zareagowałyśmy nie tylko my, ale i media ogólnopolskie, które szeroko i krytycznie komentowały jego wypowiedź. Minęły dwa miesiące i mówimy: SPRAWDZAM!

🖋Po naszej interwencji w kwietniu złożyłyśmy oficjalny wniosek do UM. Otrzymałyśmy wymijającą odpowiedź, gdzie nie padają żadne konkrety (poza tymi, o które nie pytałyśmy). Możecie przeczytać naszą korespondencję tutaj: https://tiny.pl/d13g8

Od czasu oficjalnej odpowiedzi KAŻDA JEST WAŻNA, nie dostałyśmy żadnej informacji zwrotnej, ale niedługo po naszym wniosku Marcin Krupa ogłosił, iż rusza nabór do Rady Równego Traktowania, która ma działać przy UM. Termin zgłoszeń: 5 dni (!). Od 2 do 7 czerwca.

Aby móc kontrolować sytuację zgłosiłyśmy z KAŻDA JEST WAŻNA Anna Adamus-Matuszyńska*. Tego samego dnia, 7 czerwca, Maciej Biskupski ogłosił, że Marcin Krupa powołał go na stanowisko wiceprezydenta Katowic.

To modelowy przykład womenwashingu, czyli zabiegu wizerunkowego, który ma przedstawiać prezydenta jako sojusznika kobiet, a w rzeczywistości wprowadza odbiorców w błąd. Mechanizm pozostaje bez zmian: przy władzy nadal są mężczyźni, a kobiety mogą bezpłatnie im doradzać. Dlatego już dziś zapraszamy Prezydenta na warsztaty organizowane przez KAŻDA JEST WAŻNA, które odbędą się we wrześniu w Katowicach, poświęcone tematowi fałszywego sojusznictwa oraz temu, jak realnie współpracować z kobietami i co to oznacza.

*Zgłosiłyśmy kandydaturę przez inne stowarzyszenie, bo grupy nieformalne nie miały prawa zgłoszeń, co uważamy za utrudnienie w partycypacji społecznej. Jesteśmy ciekawe jak będzie przebiegać wybór do rady.