Pełnomocniczka Wojewody Śląskiego do Spraw Kobiet

📢 Anna Nemś została powołana na Pełnomocniczkę Wojewody Śląskiego do Spraw Kobiet.📢

⚠️✅⚠️Powołanie Pełnomocniczki brzmi dobrze, bo taka funkcja jest potrzebna. Obiecałyśmy Wam jednak monitorować działania w województwie w obszarze praw kobiet, a więc i dzielić się wątpliwościami, o które chcemy Was zapytać:

⚡️👉1) Czy tryb powołania Pełnomocniczki uważacie za właściwy? Nie została ona zgłoszona przez stronę społeczną lecz wybrana przez Wojewodę (zgodnie z prawem), jednak rola jaką ma pełnić wiąże się z reprezentowaniem interesu wszystkich kobiet. W województwie śląskim od lata działa wiele organizacji działających na rzecz praw kobiet, dlatego konsultacja z nimi takiej decyzji wydaje się oczywistym krokiem. ❓

⚡️👉2) W jaki sposób powinno się informować opinię publiczną o tego typu decyzjach? Czy poinformowanie o decyzji w formie wpisu w Social Mediach jest wystarczające skoro to ważna funkcja, o której od lat mówią środowiska kobiece? ❓

⚡️👉3) Obsługę organizacyjno-techniczną Pełnomocniczki zapewnia Biuro Wojewody, a wsparcie merytoryczne Wydział Rodziny i Polityki Społecznej oraz Wydział Zdrowia. Co sądzicie o przypisaniu spraw kobiet do tych dwóch wydziałów (biorąc pod uwagę, że sprawy kobiet nie dotyczą tylko kwestii rodziny i zdrowia, ale gospodarki, środowiska, edukacji itd.)? ❓

⚡️👉4) Na stronie Urzędu Wojewódzkiego możemy przeczytać, że Anna Nemś pełni swoją funkcję społecznie (nieodpłatnie). Inni pełnomocnicy i pełnomocniczka w UW nie mają już takiej adnotacji. Dlaczego akurat działanie na rzecz praw kobiet nie wymaga środków finansowych, szczególnie jeśli Pełnomocniczka sama ma zajmować się też i kwestią nierówności płacowych?❓

O działalności Pełnomocniczki z czasu jej kadencji w Sejmie RP można przeczytać tutaj: ⬇️⬇️⬇️

https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/agent.xsp… żeby samodzielnie wyrobić sobie zdanie.

⚠️✅⚠️W celu lepszego wzajemnego poznania się, przygotowujemy listę pytań do nowo powołanej Pełnomocniczki. Jeśli są jakieś ważne dla Was kwestie związane z realizacją praw kobiet i politykami równościowymi, o które chcecie zapytać czy je zgłosić, podzielcie się nimi z nami w komentarzach (dopiszemy je do naszej listy) lub wyślijcie na adres: liststukobiet@gmail.com. ❓❓✅

⚠️✅⚠️PS. W ubiegłym tygodniu (wtorek, 23.01) reprezentacja grupy KAŻDA JEST WAŻNA wzięła udział w spotkaniu z Komisją ds. Równego Traktowania, Dialogu Obywatelskiego i Wielokulturowości działającą przy Sejmiku Śląskim, gdzie przedstawiłyśmy działania grupy i postulowały o przeprowadzenie badań związanych z nieobecnością kobiet w życiu publicznym. Jeszcze wtedy nie wiedziałyśmy (i komisja chyba też nie?), że Pełnomocniczka zostanie powołana (nie tylko w takim trybie, ale i w ogóle) przez Wojewodę.

Mamy nadzieję, że pomimo tych wątpliwości i trybu spotkamy się w działaniach i że będzie to dialog społeczny na rzecz wszystkich grup kobiet.