Przez Las Józefowski spacerkiem na… Wilczą Górę.

I znów idziemy w las! Tym razem zapraszamy na włóczęgę po zakamarkach trójstyku trzech zagłębiowskich miast: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina.

Najpierw zagłębimy się w dzikie czeluści Lasu Józefowskiego. Dziwny i tajemniczy to las. Próżno szukać tutaj śladów gospodarowania przez służby leśne co skutkuje iście puszczańskimi klimatami. Powalone drzewa, malownicze mokradła i sięgające nieba potężne topole (których nikt nie wycina) noszą w sobie wspomnienie legendarnej Puszczy Pakosznickiej, która przed wiekami aże tutaj sięgała. Oprócz wspaniałości przyrodniczych las ten kryje w sobie ślady zapomnianych kopalń…

Celem naszej wędrówki będzie mityczna Wilcza Góra, której mroczna legenda zaczyna się tak: „Przed wielu laty na wschodnim stoku wzgórza stała samotna karczma, lecz często i licznie odwiedzana przez mieszkańców Starej Dąbrowy, Małobądza i Zagórza, którzy w porze letniej każdej niedzieli zbierali się na pogwarkę lub na tany przy dźwiękach muzyki. Pewnej niedzieli zaszedł do tej karczmy Pietrek Przystalik z Zagórza, wiodąc ze sobą swą narzeczoną Małgosię Skrzypczykównę, słynącą z urody na całą okolicę.(…)”

Jeżeli chcecie wiedzieć co było dalej to pojawicie się w niedzielę 24 października o godzinie 10.00 na parkingu przy „Biedronce” – Sosnowiec – Zagórze, ul. Długosza 45.W pobliże miejsca zbiórki można też dojechać autobusami linii 18, 55, 260, 690, 808, D – przystanek Zagórze Centrum. Stąd należy udać się ulicą Długosza w kierunku zachodnim (ok. 8 min.). Wycieczka zakończy się w miejscu startu.
Długość trasy ok. 5 km. Prosimy przyodziać się w ubiór turystyczny.

Ewentualne ubezpieczenie we własnym zakresie. W przypadku kiepskich warunków atmosferycznych zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy wycieczki… ale na pewno jej nie odwołamy! Do zobaczenia!
Udział wolny i dowolny.. FREE!
Zapisy: tel. 504820333 (sms)

_________________________
Wyprawa realizowana przez Stowarzyszenie dO!Pmina Lab w ramach projektu Miejska Pracownia Przyrodnicza, dzięki wsparciu IKEA.