ZIELONE (po)LEKCJE

„Zielone poLekcje” to nasza zielona inicjatywa edukacyjna dedykowana społeczności szkolnej Szkoły  Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi w DG oraz pośrednio również całej społeczności lokalnej, doceniona i dofinansowana z Funduszu Naturalnej Energii. W ramach projektu zaplanowaliśmy:

EKO LAB (jako specjalną przestrzeń edukacyjną, w której realizowane będą wydarzenia warsztatowe w zakresie szeroko pojętej edukacji przyrodniczej i ekologii, zabawy i gry tematyczne i integracyjne, blok doświadczeń i eksperymentów (z użyciem m.in mikroskopów, sprzętu badawczego, narzędzi laboratoryjnych).

ZIELONE POLE (czyli szkolny ogród społeczny – praca projektowa, wspólna uczniów i rodziców angażująca społeczność szkolną i społeczność lokalną, etapowa i jak tylko to możliwe – nieskrępowana oraz samodzielna.

ZIELONA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA (jako blok twórczych inspiracji dla codziennego działania zgodnie z idea „zero waste” czyli tworzenie z niczego i ze wszystkiego..

ZIELONY PIKNIKU na zakończenie projektu i uroczyste otwarcie Zielonego Pola (szkolnego ogrodu społecznego) jako przestrzeni odpoczynku, nauki, zabawy i relaksu dla całej społeczności lokalnej.

Co jest celem? Promowanie edukacji na rzecz ekorozwoju oraz działań pro-ekologicznych w społeczności lokalnej, stwarzanie szans na poprawienie jakości  najbliższego  otoczenia oraz wprowadzenie zmian korzystnych dla całej społeczności (szkolny ogród społeczny),  wdrożenie modelowych rozwiązań i edukację we współpracy ze społecznością, propagowanie wiedzy ekologicznej, oraz kształtowanie społecznego poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.

Ze względu na pandemiczny czas tworzenie ogrodu społecznego zaplanowaliśmy na przełom sierpnia i września 2020r.

W każdą środę wakacji spotykamy się w Zielonej Pracowni artystycznej w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej.Zapraszamy! Wstęp wolny i (do)wolny!

Szkoła jest nasza! Jeszcze w zielone gramy! 😉