Miasto Przyjazne

Czy polskie miasta są przyjazne dla wszystkich ich mieszkańców niezależnie od płci, wieku i gatunku? Czy do mieszkańców miast powinniśmy zaliczać tylko ludzi? Co z psami, których jest w polskich domach coraz więcej?

Opowiadając o mieście “feministycznym”, Lek.wet. Paulina Jasińska w trakcie spotkania Kato Science Corner x Metrolab GZM przedstawiła punkt widzenia, który opiera się na trosce. Miasta powinny być projektowane i zarządzane z myślą o zaspokajaniu potrzeb ich mieszkańców. Niestety okazuje się, że w centrach miast nie zawsze da się żyć w komforcie. Niżej przedstawiamy kilka najważniejszych zagadnień:

🚾 Brak publicznych toalet

Tematyka dostępu do czystych, publicznych toalet przewija się bardzo często przy okazji rozmów dotyczących funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Warto przyjrzeć się akcji “Załatw to na mieście” organizowanej przez Fundacja „Na miejscu”.

Dostęp do toalet jest szczególnie ważny w kontekście niebezpiecznych dla zdrowia upałów. Unikanie spożycia płynów poza domem ze strachu przed brakiem możliwości oddania moczu to niebezpieczny nawyk, który jest bardziej powszechny niż nam się wydaje. Toalet publicznych jest cały czas za mało, a te które funkcjonują – nie zawsze są dobrze oznaczone.

🌿 Zbyt mało “psich toalet” tj. trawników

Trawników w centrach zwykle jest zbyt mało. Pies powinien mieć możliwość oddać kał i mocz. Należy podkreślić, że tabliczki z napisami “zakaz wyprowadzania psów” na terenach należących do gminy są niezgodne z prawem*. Do tego latem nagrzane, a zimą posypane solą chodniki parzą psie opuszki.

🌳 Więcej terenów zielonych

Zieleń i drzewa miejskie przyczyniają się do spadku temperatury w miastach**. Każde lato jest coraz bardziej upalne od poprzedniego. Wysokie temperatury źle znoszą nie tylko ludzie, ale też psy (szczególnie przedstawiciele ras krótkoczaszkowych – np. mopsy, czy buldogi). Nie ma czasu! Nasze miasta powinny stać się bardziej zielone!

✅ Poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców

W feministycznej bańce dużo mówi się o tym, że kobiety odczuwają lęk w trakcie poruszania się po mieście. Czasami zapominamy o tym, jak często martwimy się o swoich partnerów, rodziców, braci czy synów, którzy wracają po zmroku do domu. Każdy mieszkaniec miasta może stać się ofiarą przemocy. Działania mające na celu zmniejszenie przestępczości dotyczą nas wszystkich.

🚌 Wykluczenie komunikacyjne opiekunów psów

Korzystanie z komunikacji miejskiej z psem większym od takiego, którego można wziąć na kolana jest albo niemożliwe albo skrajnie niekomfortowe. Chcąc pokonać większą odległość z psem np. na wizytę do lekarza weterynarii, opiekunowie muszą korzystać albo z własnego samochodu albo z taksówki.

Źródła:

*https://artemius.pl/zakaz-wyprowadzania-psow/

**https://www.forestresearch.gov.uk/…/the-role-of-urban…/

___________________

👉 Nasze spotkania są możliwe dzięki Building Bridges i Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities” realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021-2027.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst