Ogród bez ogródek!

Bardzo zapraszamy! 5 września 2021r. „Ogród bez ogródek” to plenerowe wydarzenie w ramach Festiwalu Miejskich Innowacji MIASTOLAB w Fabryce Pełnej Życia dla osób w każdym wieku.

Na wydarzeniu dowiesz się między innymi.. Jakie zwierzęta, rośliny i owady żyją z nami w mieście i co z tego wynika?Jak ogrody mogą wpływać na lepsze życie mieszkańców? Jak założyć ogród wspólnotowy i „dla Ziemi” w swojej okolicy, co w nim uprawiać i czy każdy może to zrobić?

Najmłodsi będę mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych i ekologicznych, młodzież dowie się jak zostać aktywistą/aktywistką ekologicznym w swoim mieście oraz jak praca naukowa w tym pomaga. Na debacie porozmawiamy o najnowszych działaniach na pograniczu kultury i ekologii.

Warsztaty poprowadzą animatorzy kultury, działaczki społeczne, edukatorzy i naukowcy. Wydarzenie jest BEZPŁATNE I OTWARTE.Wcześniejsze zapisy obowiązują jedynie na warsztaty dla młodzieży.Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: michal.krzykawski@us.edu.pl

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM:

11:00 – 13:00
WARSZTATY dla młodzieży „Od społecznego ogrodu do aktywizmu klimatycznego”Czy wiecie, czym jest ekozofia i jak można skorzystać z wiedzy naukowej zmieniając równocześnie swoje otoczenie lokalne na lepsze? Na warsztatach dla młodych i ciekawych świata ludzi dowiecie się jak nauki (humanistyczne, społeczne i przyrodnicze) i aktywizm mogą się wzajemnie uzupełniać. Zgodnie z założeniami ekozofii czynników oddziałujących na środowisko, życie społeczne i psychikę nie należy rozpatrywać oddzielnie. Na warsztatach filozoficznych dowiecie się, co z tego wynika. Zdobyte na warsztatach umiejętności będziecie mogli zastosować w praktyce aktywistycznej.
Prowadzenie: dr hab. Michał Krzykawski – filozof, Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami, Uniwersytet Śląski

13:00-15:00
WARSZTATY dla młodzieży „Aktywizm klimatyczny – działa(my)”Chcesz działać w swoim mieście i kiedy słyszysz „Młodzieżowy Strajk Klimatyczny”, to twoje serce bije szybciej? Na warsztatach dowiesz się jak możesz działać lokalnie jako młody aktywista/ka . Dowiesz się, jak się organizować i z jakich narzędzi oddolnej partycypacji korzystać, aby wpływać na politykę klimatyczną we własnym miejscu zamieszkania.
Prowadzenie: Wojciech Jakubiec – animator kultury, działacz miejski.

15:00-16:00
DEBATA „Łąki, ogrody, parki – o ludziach i nie-ludziach w mieście.”
Rozmowa o szerszym spojrzeniu na przestrzeń miejską uwzględniającą potrzeby różnych istot. Przegląd inicjatyw uwzględniających optykę międzygatunkową oraz współczesne sposoby myślenia o zielonych miastach i ich mieszkańcach i mieszkankach. Rozmowa w kontekście przestrzeni Dąbrowy Górniczej (ogrodów, parków, działek) oraz z perspektywy globalnej.
Goście:
Paulina Jasińska (weterynarka), dr hab. Michał Krzykawski (Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami, Uniwersytet Śląski), Igor Stokfiszewski (badacz, aktywista, dramaturg), Anna Chęć (Fundacja Świat w Naszych Rękach)
Prowadzenie: Anna Cieplak (pisarka, aktywistka, animatorka kultury).

11:00 – 16:00
Świetlica przyrodnicza Dopamina Lab w Fabryce Pełnej Życia.
Miejska Pracownia Przyrodnicza dOPAmina Lab
WARSZTATY przyrodnicze (badawcze) i ekologiczne dla dzieci. Eksperymenty, obserwacje, odkrycia, artystyczna twórczość recyklingowa, nauka i zabawa.Prowadzenie: Anna Dęboń – edukatorka, aktywistka, animatorka

11:00-12:30 i 13:00-14:30
WARSZTATY międzypokoleniowe „Ogród dla Ziemi – jak to robić?”
Warsztaty dla mieszkańców i mieszkanek o tym, jak założyć bioróżnorodny ogród, indywidualny, wspólnotowy, przydomowy, czy miejski. Prowadzące podzielą się doświadczeniem co i jak można uprawiać i jak sprawić by ogród był małym, żywym ekosystemem. Pokażą także jak pozyskiwać i zachować nasiona, już z myślą o przyszłorocznych nowalijkach. Podczas warsztatu będzie okazja do praktycznego działania.
Prowadzenie: Fundacja „Świat w Naszych Rękach”, która prowadzi działania ogrodnicze i edukacyjne w permakulturowym siedlisku – Dolinie Bawole Serce.

DO ZOBACZENIA! — w Fabryka Pełna Życia.